طراحی داخلی مدرسه هویلونگان

هدف‌های متفاوتی را دنبال می‌کرد. اما مهم‌ترین هدف طراحی و ساخت این مدرسه، کمک به توسعه منطقه شهری و تقسیم جمعیت از بخش قدیمی به بخش جدید شهر وکاهش آلودگی بود. از بین بردن شکاف آموزشی بین مراکز مختلف شهر نیز دیگر هدف ساخت این مدرسه است. به طور کلی این مدرسه در نظر داشت امکانات آموزشی فراهم کند که با متد روز همخوانی داشته باشد.

برای طراحی این دبیرستان زمینی بزرگ و قابل ساخت در شهر هویلونگان منطقه‌ی چانگ پینگ، بعد از جاده‌ی کمربندی شمال پکن انتخاب شد. این زمین واقع در یک منطقه مسکونی است که با ساختمان‌های بلند احاطه شده‌ است. این دبیرستان از دور شبیه جزیره‌ای متروکه است. بنابراین باید جذابیت وفضای مدرسه به قدری باشد که با موضوع تراکم و محدودیت تک منظوره، مقابله کند.
فضای عمومی
فضای عمومی این مدرسه از غرب به زمین بازی با مساحت ۴۰۰ متر و از شرق به ساختمان آموزشی با محدود می‌شود. در نمونه‌ی اولیه فضای عمومی مدرسه حیاط بسته‌ی سنتی‌ای به چشم می‌خورد. این حیاط تلفیق زیبایی از درون گرایی و ارتباط همزمان محیط خارجی مدرسه و فضای داخلی به‌وجود آورده است. در نقشه فضای عمومی مکان‌های مختلفی از جمله؛ تئاتر در فضای باز، باغات سبز و سکوهای بزرگ با راهروهای مشترک، دیده می‌شود. ترکیب این عناصر در کنار هم سبب شده تا انرژی و پویایی در این مدرسه به صورتی آشکار وجود داشته باشد. همه‌ی این موضوعات در کنار هم علاوه بر بالابردن سطح علمی و آموزشی دانش‌آموزان، تعامل چندجانبه‌ی بین مردم و محیط زیست را نیز تقویت خواهد کرد. محوطه‌ی بیرونی محلی مناسب برای انجام فعالیت‌های عمومی است.

سالن‌ها
در قسمت پایینی محوطه‌ی عمومی سالن‌های این مدرسه قرار دارند. سالن تربیت بدنی، سالن اجتماعات، کتابخانه، کلاس‌های مشترک و غذاخوریِ این مدرسه محیط بسیار مناسبی برای انجام فعالیت‌های مختلف است. مکان‌های مهم‌تر ازجمله؛ کلاس درس، آزمایشگاه و مدیریت در قسمت مشرف به کل حیاط و محیط بیرونی قرار گرفته‌اند. این اشراف و ارتباط همه جانبه به محیط خارجی به جای قطع ارتباط کامل با سیستم شهری، تاثیر مثبتی را بر روی روحیه دانش‌آموزان دارد.

دسترسی
این مدرسه از نظر دسترسی، دسترسی کاملی به شهر، دانشگاه‌های مجاور، و تمامی راه‌های ارتباط شهری دارد.
مصالح
مصالح به کار رفته در ساخت این بنا بسیار مرغوب بوده و از استفاده‌ی آجر و روکش سنگی پرهیز شده‌است. به جای آن از مواد ساده، طبیعی و بادوام مثل چوب استفاده شده است. این مصالح با رنگ‌های بسیار زیبا پوشانده شده است. و برای هر قسمت از رنگ‌های متفاوتی استفاده شده است. این کار برای حفاظت از بافت پرفشار منطقه انتخاب شده است. در غیر این صورت بنا پس از مدتی از بین می‌رود.
طراحی داخلی مدرسه
در این بنا نمادسازی به وسیله‌ی رنگ‌ها صورت گرفته است. در سالن ورزشی و راهروی استخر این مدرسه از ترکیبی از رنگ قرمز و قهوه‌ای است. برای تشخیص مکان‌های عمومی از دیگر مکان‌ها از رنگ سفید استفاده شده است. عناصر رنگی براق هم در داخل ساختمان برای راهنمای واحد‌ها به کار گرفته شده‌است. در واقع در این بنا سعی شده هر رنگ نشان‌دهنده مکان خاصی باشد. این رنگ‌ها با هدف ایجاد نشاط و انگیزه در قسمت‌های مختلف به کار رفته است. در این ساختمان قسمت زیر زمین به گونه‌ای هدفمند، برای مواجه نشدن با کمبود فضای آموزشی آماده شده‌است. نور زیر زمین نیز با تعبیه پنجره‌ و استفاده از نور طبیعی حیاط، تامین می‌شود.
طراح نمای مدرن راهرو استخر: موسسه طراحی
موقعیت مکانی: شهر هویلونگان ، منطقه‌ی چانگ پینگ

از دیگر مقالات ما دیدن نمایید :

دکوراسیون داخلی منزل , طراحی داخلی لابی هتل , روف گاردن در تهران , طراحی داخلی رستوران سنتی , ویترین جلوی مغازه , طراحی داخلی مجتمع تجاری, دکوراسیون داخلی , دکوراسیون داخلی مغازه , دکوراسیون داخلی صرافی , دکوراسیون داخلی طلا فروشی , دکوراسیون داخل ویلا , دکوراسیون اداری مدرن, دکوراسیون داخلی هتل

+ |
نوشته شده توسط مهران در يکشنبه 6 اسفند 1396

طراحی داخلی | هنری فراگیر نزد همه تقریبا تمام ما با طراحی داخلی چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ علمی آشنا هستیم. همه ما جلوه‌های طراحی داخلی را در تمام مکانهایی که می‌رویم دیده‌ایم و آنرا به عنوان یک هنر زیبا سازی اطراف می‌پنداریم. اما واقعا طراحی و دکوراسیون داخلی، جهت زیباسازی اطراف است یا دلایل دیگری هم دارد؟ درواقع طراحی داخلی اثری شگفت انگیز بر روح و روان آدمی می‌گذارد و باعث افزایش آرامش و زیبایی روحی وی می‌گردد. این اثر شگفت انگیز اگر با زیبایی و لطافت همراه باشد، منزل، مغازه، هتل، ویلا، رستوران و حتی مکانها عمومی را متحول می‌کند. یک مثال جالب: در شهری از فرانسه که آمار خودکشی بالا رفته و امید به زندگی کاهش یافته بود، گروهی از متخصصان و طراحان گرد هم آمدند و به چاره جویی پرداختند. آنها طی اقدامی آسان ولی عالی، دیوارهای شلوغ و کثیف شهر را با رنگ امید بخش آبی ترمیم و بازسازی کردند. نتیجه در کمال تعجب کاهش میزان خودکشی و افزایش امید به زندگی بود! درواقع طراحان این شهر، با تغییری که در محیط ایجاد کردند، جلوی مرگ افراد زیادی را گرفتند.اثر زیبای طراحی داخلی بر ذهن و روح مردم بسیار زیاد بوده و این مورد یک دلیل محکم برای استفاده از این هنر در مکانهای مختلف است. در زیر به بررسی کاربردهای دکوراسیون داخلی در مکانها مختلف می‌پردازیم:

طراحی داخلی خانه و ویلا

از آنجایی که بیشتر شادی و غم، سلامتی و بیماری، آرامش و همهمه انسان‌ها در خانه آنها اتفاق می‌افتد، زیبایی محیط زندگی آنها بر افزایش اتفاق های خوب و کاهش جریان‌های بد بسیار موثر خواهد بود. در دکوراسیون داخلی منزل و طراحی داخلی ویلا توجه به عناصر اصلی خانه از جمله سقف، دیوارها و کفپوش می‌تواند زیبایی را افزایش دهد.

استفاده از رنگ‌های مناسب

در طراحی داخلی منزل و طراحی ویلا اگر بتوان تناسب رنگی خوبی بین اجزاء اصلی بنا ایجاد کرد، موفقیت دوچندان می‌شود. درواقع استفاده از رنگ‌های سرد در کنار رنگ‌های گرم، برای ایجاد تعادل میان لطافت گرما و خشونت سرمای منزل بسیار عالی است. البته نباید این تناسب به شدت رعایت شود و دقیقا مقدار رنگ‌های سرد با گرم برابری کند. در علم زیبایی شناسی، استفاده زیاد از رنگ‌های سرد و کمی رنگ گرم اساس کار طراحی داخلی است.

توجه به اتاق نشیمن

بعد از رنگ بندی عناصر اصلی در طراحی داخلی منزل، توجه به اتاق نشیمن بسیار مهم است. اتاق نشیمن یا پذیرایی باید از مبلمان‌های زیبا اما راحت و خودمانی تزئین شود. در دکوراسیون داخلی ویلا استفاده از مبلمان خشک و رسمی توصیه نمی‌شود؛ چرا که اصل طراحی داخلی منزل، زیبایی بر پایه ایجاد صمیمیت است. در صورتی که از مبلمان خشک و رسمی استفاده شود، راحتی و صمیمیت کاهش می‌یابد.

برقراری تناسب سبک

تناسب و هماهنگی که در طراحی داخلی مسکونی ایجاد میشود، در صورتی موفق خواهد بود که سبک عناصر و اجزا یکی باشد. در طراحی مسکونی این وجه مشترک بین اجزا بسیار مهم است. عناصری که برای دکوراسیون داخلی منزل انتخاب می‌کنید باید دارای ویژگی‌های مشترک بوده و ترجیحا از یک جنس باشند. برای مثال میز غذاخوری انتخابی شما که از جنس تنه چوب است، باید با عناصر تزئینی آشپزخانه یا حتی عناصر اصلی آشپزخانه تناسب جنسی و سبکی داشته باشد تا یک طراحی داخلی خوب ایجاد شود. این‌ها همان نکاتی هستند که در طراحی منزل مسکونی استفاده می‌شود. بهره‌گیری از این نکات در طراحی داخلی، نه تنها منزل و ویلا بلکه یک مجتمع مسکونی بزرگ را زیبا می‌کند. برای طراحی لابی مجتمع مسکونی می‌توان از تک تک این نکات بهره برد. می‌توان از رنگ‌بندی سرد و گرم، استفاده از مبلمان راحت و خشک در کنار هم، چیدمان فوق العاد و تناسب سبکی با نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد. برای طراحی لابی مجتمع مسکونی نیز این نکات صدق می‌کند و استفاده از آنها به زیبایی بنا می‌افزاید.

طراحی داخلی هتل

در دکوراسیون داخلی هتل توجه به نوع علایق مراجعه کنندگان ضروری است. اینکه هرکدام از مراجعه کنندگان دارای علایق خاص خودشان هستند کارما را توجیه نمی‌کند؛ بلکه باید با توجه به فاکتورهای زیادی، علایق تمام مراجعه کنندگان را برآورده سازیم و هتل را به مکانی آرمانی برای ساکنینش تبدیل نمائیم.

طراحی داخلی لابی هتل

لابی یک بخش بسیار مهم در هتل است که بخش بسیار بزرگی از نگاه‌های افراد را به سمت خود جلب می‌کند. پس در ابتدا نیاز داریم تا طراحی لابی هتل را به روش اصولی اجرا کنیم. از آنجایی که لابی هتل می‌تواند معرف وضعیت داخل اتاق‌های هتل باشد، بهره‌گیری از عناصر زیبا و مدرن در طراحی داخلی لابی می‌تواند مشتتریان زیادی را همراه با اشتیاق فراوان جذب هتل کند. در لابی هتل‌های شیک، معمولا از مبلمان و اجزای مدرن و چشم نواز استفاده می‌شود. این نوع هتل‌ها که معمولا دارای لوستر‌های شیک و بزرگ هستند، مشتریان زیادی را به خود جذب می‌کنند و از شاخص طراحی داخلی خوبی برخوردارند.

هتل، متفاوت از منزل

این برای افراد مراجعه کننده به هتل ناخوشایند است که با محلی مشابه خانه خود روبه‌رو شوند. از این رو تمام اقدامات لازم برای ایجاد تفاوت میان هتل و خانه معمولی توصیه می‌شود. اما در صورتی این استراتژی موفق خواهد بود که این تغییرات، باعث شلوغی و کاهش زیبایی اتاق نشوند. یک راهکار مهم برای این موضوع، استفاده از کارهای غافلگیر کننده است. برای مثال، یک هتل معروف آمریکایی، نام افراد رزرو کننده هتل را در اتاق هایشان به صورت زیبا و خلاقانه نصب می‌کند تا پس از ورود افراد به اتاقشان، غافلگیری خوبی اتفاق بیفتد!

طراحی داخلی رستوران

مراجعه کنندگان به رستوران نیز مانند افرادی که در هتل‌ها اقامت دارند، نیازمند مکانی متفاوت از منزل هستند. رستوران باید از آشپزخانه یا میز غذاخوری خانه افراد تفاوت داشته باشد. این تفاوت را می‌توان از طریق روشهای زیر اجرا نمود:

استفاده از سبک و رنگ‌بندی خاص

با توجه به نوع فعالیت شما و غذاهایی که ارائه می‌دهید، استفاده از عناصر و اجزا نیز متفاوت خواهد بود. طراحی داخلی رستوران سنتی از سبک سنتی و عناصر قدیمی بهره می‌برد و رنگ‌های خاصی دارد اما طراحی داخلی رستوران مدرن معمولا از رنگ‌های ترکیبی و شاد استفاده می‌کند.

دکوراسیون دلپذیر

در طراحی رستوران رستوران سنتی موفق، استفاده از تابلو‌ها و عناصر طبیعی به عنوان دکوراسیون اهمیت ویژه‌ای دارد. بهره‌گیری از این موارد روی دیوار‌ها و سقف و حتی روی میز غذاخوری، باعث افزایش نشاط و اشتها موقع غذاخوردن شده و ماندگاری طراحی رستوران شما را در اذهان بیشتر می‌کند. در نتیجه این اقدام، مشتریان شما وفادار تر می‌مانند و برای دفعات بعدی، با اشتیاق بیشتری مراجعه می‌کنند.

طراحی داخلی اداری

یک اداره برای مدیریت و انجام هرچه بهتر کارها نیاز به یک طراحی داخلی منحصر به فرد دارد. طراحی داخلی که بر اساس سبک و رنگ منحصر به فرد اداره انجام شود و این سبک در تمام نقاط آن قابل احساس باشد. یقینا طراحی داخلی اداری یک سازمان دولتی بسیار رسمی تر از طراحی اداری موسسات خصوصی و نیمه خصوصی است.

رنگ بندی بر پایه اصل طراحی اداری

دکوراسیون داخلی اداری باید بر پایه سبک، شعار و یا حتی رنگ آرم اداره باشد. درواقع تناسب رنگ بندی اصل اداره شما با طراحی داخلی آن، یک هماهنگی بین اجزای مختلف اداره ایجاد می‌کند. البته باید توجه نمود، در مواردی که اداره به صورت پارتیشن بندی است، استفاده از رنگ‌های مختلف مانعی ندارد و به تفکیک قسمت‌ها از هم کمک می‌کند.

طراحی داخلی مجتمع تجاری

مجتمع تجاری در مقایسه با موارد ذکر شده، پروژه‌ای بزرگتر محسوب می‌شود و طبیعتا برای زیبایی، اقدامات پیچیده‌تری نیاز دارد. از آنجایی که اغلب مشتریان مجتمع تجاری به دلیل فضای شیک آن وارد می‌شوند و خرید می‌کنند، گردش مالی تک تک مغازه‌های موجود در مجتمع تجاری، به طراحی داخلی آن بستگی دارد. از این رو، برای اجرای این مهم به تخصص زیادی نیاز خواهد بود.

طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از دکوراسیون و روشهای خلاقانه در طراحی داخلی یک مجتمع تجاری، تاثیر بسزایی در افزایش فروش آن دارد. این موضوع در تصویر زیر کاملا قابل مشاهده است و مجتمع تجاری اشتوتگارت آلمان را به یکی از پرفروش‌ترین مجتمع‌های تجاری آلمان مبدل کرده است:

طراحی داخلی مغازه

مغازه به عنوان یک وسیله برای تخلیه عطش خرید انسان‌هاست اما مردم علاقه دارند که عطش خرید خود را در مغازه‌های زیباتر تخلیه کنند؛ بنابراین طراحی داخلی مغازه نه تنها باعث زیبایی، بلکه باعث افزایش مشتری، افزایش احتمال خرید و خلق تجربه لذت بخش برای مشتری می‌گردد.

ویترین مغازه

طراحی ویترین مغازه به عنوان یک امر مهم برای افزایش زیبایی و جذب هرچه بیشتر مشتری باید انجام شود. برخلاف دیدگاه اکثریت کاسبان، ویترین یک مغازه باید خلوت باشد و با استفاده از علم رنگ‌شناسی دکوراسیون انجام گردد. معمولا استفاده از رنگ‌های شاد در کنار هم بر زیبایی ویترین می‌افزاید. همچنین عدم استفاده از کالا‌های مشابه در کنار هم توصیه اکید می‌شود.

فضای کافی

فضاسازی در طراحی داخلی مغازه نیز مهم است. چرا که احساس تنگنا برای مشتری حین خرید کردن، احتمال خرید را کاهش می‌دهد. بنابراین برای تحقق فضاسازی عالی در مغازه، استفاده از وسط مغازه به عنوان یک ویترین خوب توصیه می‌شود؛ البته باید به فضای بین ویترین‌های کناری و ویترین وسط توجه بسیار کرد.

طراحی داخلی طلا فروشی

طراحی داخلی صرافی یا طلا فروشی به دلیل وجود کالا های گران‌قیمت، رنگ‌ و بوی امنیت به خود گرفته است. پس طراحی داخلی در اینگونه فضاها نه تنها زیبا سازی انجام می‌دهد، بلکه باعث افزایش امنیت می‌شود. ویترین‌های انتخابی در طراحی داخلی طلافروشی و صرافی، باید از شیشه‌های محکم و امن ساخته شده باشند تا امکان دسترسی به این کالا‌ها را به حداقل کاهش دهند. همچنین قرارگیری کالا در ویترین باید به گونه‌ای باشد که تماشای تمام قسمت‌های کالا بدون برداشتن و دست زدن به آن محقق شود.

نورپردازی در طراحی داخلی طلافروشی نیز بسیار مهم است؛ زیر براقی و زیبایی طلا را افزایش داده و باعث افزایش علاقه خانم‌ها به طلاها می‌شود و احتمال خرید را افزایش می‌دهد. البته نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که آسیبی به چشم وارد نکند و تاثیر منفی نگذارد.

همچنین استفاده از میز و مبلمان برای استراحت مراجعه کنندگان به مغازه و دکوراسیون شیک و مدرن در افزایش زیبایی طراحی داخلی مغازه بسیار موثر خواهد بود.البته این روش تنها به دلیل زیبایی نیست؛ بلکه به نوعی احترام به مشتری برای کسب اعتماد و وفاداری است؛ این کار باعث تثبیت زیبایی و مدرنیته بودن مغازه‌تان می‌گردد.

طراحی روف گاردن

روف گاردن به عنوان یک موضوع مدرن و زیبا، در شهر‌های مختلف انجام می‌شود؛ البته محبوبیت روف گاردن در تهران بیشتر از سایر شهر‌هاست. اجرای روف گاردن برای ساختمان‌ها زیبایی و حس تعلق زیادی ایجاد می‌کند و باعث افزایش شادی و نشاط افراد می‌شود. در ایجاد روف گاردن باید توجه نمود که عناصر استفاده شده، سبک جدایی نداشته باشند؛ یعنی از گل‌های به رنگ مختلف، چندین نوع چمن و درخت و عناصر پیچیده استفاده نشود. در روف گاردن اساس زیبایی در سادگی آن است و لزومی به استفاده از پیچیدگی نیست!

+ |
نوشته شده توسط مهران در يکشنبه 15 بهمن 1396

اصول دکوراسیون منزل در بخش‌های مختلف آن (قسمت۲)

در قسمت اول مقاله، به ارائه اطلاعاتی مفید درباره نحوه اجرای دکوراسیون منزل به روش اصولی و در بخش های مختلف شاختمان پرداخیتم. در این مقاله نیز به ادامه بخث لذت بخش دکوراسیون منزل در بخش‌های مختلف آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اتاق خواب

در دکوراسیون منزل ، اتاق خواب‌ها باید در مکانی دور نسبت به ورودی با عناصر اصلی: میز، کد، خواب و دستشویی ایجاد و طراحی شوند. همچنین اگر اتاق نوجوان است، عناصر اصلی: خواب، کمد، میز مطالعه و آینه رعایت گردد. برای اتاق نوزاد نیز استفاده از خواب، کمد، اسباب‌بازی و میز مطالعه زیبا و دکوراسیون شادی آور پیشنهاد می‌شود. همچنین نکات کلی که برای دکوراسیون اتاق باید رعایت شود شامل: اتاق باید اکوستیک یا موکت باشد و حتما باید پای تخت را با یک تخته فرش بپوشانید. برای ایجاد پنجره هم سمت راست یا چپ تخت را انتخاب و با پرده دولایه دکوراسیون را انجام دهید. در دکوراسیون منزل به شیوه کلاسیک باروک، تختی بزرگ با تاج بلند به همراه پرده‌کاری روی تخت انجام می‌شود. همچنین با استفاده از روتختی تیره رنگ و بارق چهل تکه، تخت را زیبا سازی می‌کنند. در دکوراسیون منزل به سبک ویکتوریایی از تخت سه گوش با پرده نیم باز استفاده می‌شود. همچنین در سبک آرت نوو عدم تقارن و فلزی بودن تخت و در سبک مدرن، استفاده از روتختی و کوسن مورد اهمیت است. برای انتخاب رنگ اتاق هم بهتر است در حالت شمالی از رنگ سرد و در حالت جنوبی از رنگ گرم استفاده کنیم. در سبک روکوکو از منبت ریز برای زیباسازی فضای اتاق بهره می‌گیرند. یک ایده جالب این است که کاغذ دیواری بالای تخت طرحدار و بقیه اتاق ساده باشد و از ریتم رنگی خوبی پیروی شود. برای مثال از ۸۷ درصد نور زرد و ۳۸۷ درصد نور سفید استفاده شود. استفاده از گیاه روبه‌روی تخت به صورت کم و مختصر باشد.

نگاه کلی

دکوراسیون منزل با استفاده از سبک کلاسیک سبب راحتی و آسایش در منزل می‌شود. همچنین قرار دادن تخت خواب روبه‌روی قبله و گیاهان، اثرات مثبتی دارد. در نورپردازی دکوراسیون منزل به سبک کلاسیک، انعطاف نور‌ها بسیار مهم است و باید قابلیت تغییر داشته باشند. نصب تابلوها به گونه‌ای باشد که هم در حالت نشسته قابل مشاهده باشند و هم در حالت ایستاده به راحتی دیده شوند. همچنین برای طراحی اتاق کودکان، توجه به جنسیت و و آرام‌بخش بودن دکوراسیون بسیار مهم است.

دکوراسیون، طراحی داخلی و معماری داخلی

معمولا از این سه کلمه در جاهای مختلف و به یک معنا استفاده می‌شود که کاملا اشتباه است. دکوراسیون داخلی چیزی بین طراحی و معماری داخلی و دیزاین و دکوراتوری است؛ به همین دلیل، کسانی که دکوراسیون داخلی انجام می‌دهند، سروکارشان با سطح ظاهری فضا (رنگ، مبلمان، پارچه و نورپردازی) است. آن‌ها کسانی هستند که از طریق آموزش‌های رسمی، مدارک دکوراسیون داخلی منزل را کسب کرده و با هدف افزایش کارایی و زیبایی عناصر خانه، کار‌هایشان را انجام می‌دهند.

۷ اصل مهم در طراحی داخلی منزل:

به نور توجه کنید: هماهنگی خلاقانه و جذاب محیط، به وسیله نور انجام می‌شود.
فضا را احساس کنید: متخصصان محدوده در دسترس کاربر را فضا می‌نامند.
فرم‌ها را بشناسید: غالبا پوسته بیرونی را فرم می‌نامند.
حجم را بشناسید: شناخت حجم در دکوراسیون منزل یک نیازمندی مهم است.
بافت منزل را لمس کنید: چیزی است که به وسیله لمس کردن یا مشاهده احساس می‌شود.
از رنگ‌ها استفاده کنید: رنگ‌ها در طراحی داخلی روی فرم تاکید کرده و خاصیت بصری دکوراسیون منزل را افزایش می‌دهند.
شکل را آزمایش کنید: شکل، معمولا نقطه خارجی اشیا را تشکیل می‌دهد.

دکوراسیون داخلی منزل , طراحی داخلی لابی هتل , روف گاردن در تهران , طراحی داخلی رستوران سنتی , ویترین جلوی مغازه , طراحی داخلی مجتمع تجاری, دکوراسیون داخلی , دکوراسیون داخلی مغازه , دکوراسیون داخلی صرافی , دکوراسیون داخلی طلا فروشی , دکوراسیون داخل ویلا , دکوراسیون اداری مدرن, دکوراسیون داخلی هتل

+ |
نوشته شده توسط مهران در جمعه 15 دی 1396

مقدمه

باغ ارم یکی از بناهای قدیمی و معروف شهر شیراز به شمار می‌رود. طراحی این باغ در لیست یکی از ۴ باغ معروف ایران قرار می‌گیرد. باغ‌سازی در شهر شیراز به دلیل داشتن باغ ارم و دیگر باغ‌های موجود از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار است. این باغ در دوره‌ی سلجوقیان و به دستور اتابک قراچه ساخته شده‌است. این باغ در رقابت با باغ‌ بزرگی که پادشاه عربستان به نام باغ بهشت ساخته‌بود، بنا شد. به همین علت هم نام باغ ارم را روی آن گذاشتند.

موقعیت جغرافیایی

این باغ از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال غربی استان فارس و حومه‌ی شهر شیراز قرار گرفته‌است. در واقع این باغ معروف در کوهپایه‌ی کوه آسیاب سه تایی قرار داشته و فاصله‌ی آن تا کوه باباکوهی بین ۲-۳ کیلومتر است. در زمان ساخت، اطراف این باغ را بیابان‌ها، رود‌خانه‌ها و سنگلاخ‌ها فراگرفته بودند. اما گسترش شهر نشینی در غرب این بنا، سبب داخل شدن آن به بافت شهری شد. امروزه این باغ در انتهای خیابان ارم و در تقاطع بلوار شرقی ـ غربی و بلوار شمالی ـ جنوبی جام جم و آسیاب سه تایی قرار دارد.

قدمت تاریخی

ساخت این باغ به دوره‌ی سلجوقیان برمی‌گردد. طراحی و اسکلت اولیه‌ی این طرح را جانی خان قشقایی، اولین ایلخان قشقایی و پسرش محمد قلی‌خان و در دوره‌ی فتحعلی‌خان قاجار انجام داده اند. معماری این بنا هم به دست یکی از معروف‌ترین معماران آن زمان به نام حاج محمدحسن صورت گرفته است. باغ ارم در زمان ناصر الدین شاه قاجار به میرزا حسنعلی‌خان نصیرالملک فروخته‌شد. این فرد یک عمارت جدید را به جای عمارت دوره‌ی سلجوقیان ساختو عمارتی که امروزه می‌بینیم مربوط به دوره‌ی قاجاریان است. تزیینات داخلی این بنا با فوت حسنعلی خان در سال ۱۳۱۱ به دست ابوالقاسم‌خان نصیرالملک به پایان رسید. بعد از فوت او این باغ به عنوان ارث به پسرش عبدالله قوامی رسید. بعد از آن دوباره باغ را یکی از خا‌ن‌های ایل قشقایی به نام محمد ناصرخان آن را خرید. بعد از او نیز دویت مالکیت باغ را برعهده گرفت و آن را در اختیار دانشگاه شیراز قرار داد.

باغ ارم در سال ۵۰-۱۳۴۵ هـ.ش زیر نظر همین دانشگاه مورد تعمیر و مرمت قرار گرفت و فضای بزرگی در حاشیه بلوار ارم و بلوار آسیاب سه‌تایی به باغ اضافه شد. در سال ۱۳۵۳ این باغ در لیست آثار ملی با شماره‌ی ۱۰۱۳ قرار گرفت و در سال ۱۳۵۸ بار دیگر مورد مرمت قرار گرفت. این کار را سازمان میراث فرهنگی انجام داد.

فضای داخلی باغ ارم

در حال حاضر مسئولیت نگهداری از باغ را دانشگاه شیراز بر عهده دارد. این دانشگاه از این باغ برای گیاهشناسی استفاده می‌کند. در سه دهه‌ی قبلی مکان‌هایی به قسمت‌های غربی باغ اضافه شد. از جمله‌ی این قسمت‌ها می‌توان به اراضی دهی موسوم به «کوشک» اشاره کرد. شکل زمین باغ به صورت مربع مستطیل بزرگی می‌باشد. جهت شیب این زمین وسیع از غرب به سمت شرق است. عمارت‌های اصلی و اندرونی در سمت غربی و قسمت مرتفع‌تر باغ واقع شده‌اند. در قسمت‌هایی از خیابان‌های اصلی این باغ پله‌های قرار گرفته که رفت و آمد در این سطح شیب‌دار را آسان ساخته است. البته این پستی و بلندی‌ها جلوه‌ی خاصی به باغ بخشیده است. این باغ در امروزه ۱۱۰۳۸۰ مترمربع مساحت دارد.

کوشک یا کاخ اصلی باغ ارم که مهم ترین قسمت باغ می باشد، در ۳ طبقه ساخته شده است. این کاخ دارای سه سالن بزرگ و دو سالن کوچک است. این سالن‌ها با کاشی‌های لعابدار رنگی تزیین شده‌اند. روی هلالی‌ها یا سنتوری‌هایی که در بالای سالن اصلی دیده‌ می‌شود داستان‌هایی از فردوسی و نظامی به تصویر کشیده شده است. طبقه‌ی زیرین این بنا مکان مناسبی برای استراحت در روزهای گرم تابستان است. در این طبقه حوض بزرگی به چشم می‌خورد که وظیفه‌ی خنک‌کردن فضا را انجام می‌دهد.

طراحی داخلی خانه , طراحی لابی هتل , طراحی داخلی روف گاردن , طراحی رستوران سنتی , دکوراسیون ویترین مغازه , طراحی داخلی تجاری , شرکت طراحی داخلی, طراحی داخلی مغازه , دکوراسیون داخلی صرافی , دکوراسیون داخلی طلا فروشی , دکوراسیون ویلا , طراحی دکوراسیون اداری , دکوراسیون داخلی هتل

+ |
نوشته شده توسط مهران در جمعه 10 آذر 1396
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
خرید گیفت کارت
Window repair
Window repair
Tobacco
deli meat